Když nás polije horko

Stav vlhkého horka dle TCM může mít za následek tak rozdílné nemoci (z hlediska západní medicíny) jako jsou žlučníkové kameny, záněty ledvin, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, ekzémy, akné, revma, obezita ad. Pokud máte problémy s některou z těchto chorob – ruku na srdce – řekněte si upřímně, jak vypadá Váš jídelníček a životospráva?

Káva převržená do klávesnice 

Pokud se nám v těle nahromadí příliš vlhka, jde o neklamné znamení, že špatně funguje dráha sleziny. Slezina bývá nejvíce oslabována nevhodnou stravou, ale rovněž tak jí „dávají co proto” nadměrné starosti, stres, přepracovanost nebo duševní vyčerpání. Je-li slezina v pořádku, zpracovává potravu a tekutiny a proměňuje je na vyživující energii čchi a krev. Pokud se však tato zdárná přeměna zadrhne, začne se hromadit tzv. kalné vlhko, jež se usazuje především ve spodní části těla (jako když káva s lógrem se nám převrhne do klávesnice). Usazené odpadní vlhko brání volnému toku energie, čímž dochází k její stagnaci, jež zas způsobuje horko (počítač se postupně „zavaří” a přestává fungovat).

Projevy vlhkého horka 

Neblahých důsledků vlhkého horka může být celá řada – pro lepší přehlednost si zde uveďme alespoň ty základní. Neblaze mohou být postiženy ledviny a žlučník (kameny, záněty), dále cévy a srdce (zvýšený cholesterol a tuky, hypertenze), močový měchýř a střeva (nádory, záněty nebo polypy), klouby (ať už v podobně revma, artrózy či dny), kůže (různé ekzémy, vředy, lupénka, akné apod.), pohlavní orgány (nemoci prostaty, gynekologické záněty, výtoky, polypy, myomy) a v neposlední řadě se může na postiženém projevit obezita (zejména v podobě zvětšeného tvrdého břicha, a to hlavně u mužů).

Jak upravit svůj jídelníček

Převládá-li v našem organizmu vlhko a horko, musíme se zaměřit zejména na ta jídla, jež dokáží náš organismus více vysušit a ochladit. Jejich výčet naleznete v přehledu potravin, kde si rozklikněte rozšířený filtr vyhledávání a nejdříve zatrhněte dle charakteristiky TCM Vlhko SHI, respektive Horko RE – chutných inspirací pro Váš jídelníček najdete jistě v seznamu celou řadu. Pokud byste chtěli znát i nějaké vhodné recepty, jež by Vám měli při tomto neblahém stavu pomoci, podívejte se zde.

Velmi důležitá v rámci dne je snídaně a v tomto případě je ideální ji zahájit Nápojem čínských MUDRců. Pokud byste si chtěli dát i ranního „panáka na zdraví”, tak limetka s olivovým olejem Vám dá Limetková křídla.

Naopak byste se měli vyhnout nadměrné konzumaci tučných, grilovaných a smažených jídel, uzenin, vepřového masa, sladkostí, oříšků, zmrzliny, kravského mléka a produktů z něj (jogurtům, sýrům apod.).

* * *

Konfucius kdysi napsal: „Vynikající člověk hledá v sobě. Malý člověk hledá v druhých.” Když máme potíže, měli bychom se podívat především sami na sebe a nesvalovat vinu na druhé. Za naše nemoci primárně nemůže závodní jídelna, nezodpovědná restaurace, špatné rady dobrých přátel, přílišná konzumace léků atp. Za svým životem a zdravím si stojím já sám – ve všem dobrém i zlém. Na druhou stranu nám však toto vědomí dává netušenou sílu i svobodu – (z)měnit sebe můžeme začít tady a teď.

Sdílet článek:

O TCM Herbs, s.r.o.

TCM Herbs se zabývá tradiční čínskou medicínou a jejími bylinnými produkty, tj. dovozem, vývozem, maloobchodním
a velkoobchodním prodejem, distribucí a zásilkovou službou, publikační činností, školením, propagací v médiích
a poradenskou činností v oblasti tradiční čínské medicíny.

twenty
20+ let na trhu
grinder
Experti v oboru TCM
certificate
Certifikované produktové portfólio
customers
Tisíce spokojených klientů

Kontakt

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás pomocí formuláře níže.

logo

Dům Tradiční čínské medicíny

certificate
U Černé věže 6
České Budějovice
370 01
certificate
+420 606 072 767
Po, Út, St, Pá: 10:00-12:00h
Zelená linka: 800 331 109

Informace o zpracování osobních údajů

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s tím, že TCM Herbs mohou shromažďovat, získávat, ukládat a zpracovávat Vaše osobní údaje, které poskytujete v tomto formuláři za účelem přijímání aktualizací, zpráv, propagačních a marketingových e-mailů nebo materiálů z TCM Herbs.