Jakou stravu (z)volit v dětství, dospělosti a zralém věku

Běžně dnes vidíme, jak si mladší generace dává k „vydatnému obědu” chipsy s čokoládovou tyčinku a to vše zapijí jedním či dvěma energetickými nápoji. Ostatně – týká se to často i těch starších a „zkušenějších”. V takovýchto křiklavých případech je (snad) jasné, že se nejedná zrovna dvakrát o zdravou stravu. Vhodná skladba jídelníčku v podání tradiční čínské medicíny však pracuje s větším detailem a jemnějším nastavením toho, které potraviny a stravovací přístupy jsou v průběhu lidského života optimální. Možná Vás i některé informace překvapí, co bychom raději dětem neměli dávat, anebo čemu se ve zralém věku vyhnout.

„Do dvaceti jez, kolik můžeš, do padesáti, kolik musíš, a po padesátce tak málo, jak jen můžeš.” Takto jasně a stručně zformuloval zásady správné dietetiky již v 15. století význačný lékař Paracelsus. Co platilo ve středověké Evropě, má bezesporu velký díl pravdy a poučení i v naší moderní době. Na přibližně stejné věkové kategorie se nyní podíváme z perspektivy tradiční čínské medicíny (TCM), jež svůj celostní přístup k lidskému zdraví integruje již po tisíciletí – ať už se to týká bylinné léčby (fytoterapie), akupunktury, akupresury, fyzického cvičení (čchi-kung), anebo i vhodně nastavené stravy.

Děti

Setkáváme se dnes a denně s dětmi, které doslova milují cukr – pytlík bonbonů – a odmítají jíst cokoli jiného. Často pak bývají velmi aktivní až hyperaktivní, přitom se ale jedná o vydávanou energii, která má velmi chabý základ. Z hlediska TCM totiž cukr jen podporuje prázdnotu jinu, což znamená obdobnou situaci, jako když jedeme autem stylem brzda plyn a zcela opomíjíme do motoru dodat olej. Dříve či později se motor (organismus) zcela jistě zadře. Více k tomu v článku Cukr z pohledu TCM – jak si (opravdu) osladit život.

Čemu se vyhnout: bílému cukru v jakékoliv (po)době, energeticky studeným a chladným potravinám (termiku stravy si můžete zjistit v Encyklopedii TCM potravin), štiplavému koření, přebytku mléčných výrobků a v neposlední řadě tučným a mastným jídlům.

Lze jen doporučit: proso, rýži, mrkev (aktivuje energii čchi sleziny), fenykl (fenyklový čaj zahřívá oheň středu, a účinně tak podporuje proces trávení), jablka, med, hrozinky, drůbeží a hovězí maso (ideálně ze dvorku či louky a nikoliv průmyslově zpracované z velkochovu), brambory a hroznovou šťávu.

Dospělí

V případě dospělých zní jednoduchá zásada – jíst cokoliv, co je rozumně vyvážené; respektive držet se pokud možno Pravidel zdravého stravování. Zároveň je však neméně důležité přizpůsobit stravování dle své fyzické konstituce. Pokud byste si chtěli zjistit, zda jste typ spíše horký či studený, suchý nebo vlhký, nadměrný či nedostatečný, tak doporučujeme Test Dobrá strava (zdarma a anonymní) na www.patentnimedicina.cz.

Starší lidé / Zralý věk

Čím jsme starší, tím více nám ubývá vitality a esence života, jíž čerpáme z pohledu TCM především z ledvin. Proto je důležité jíst potraviny, které tuto ledvinnou esenci (jing) podporují. Rovněž trávení se stává celkově obtížnějším a oslabuje se energie tzv. středního ohniště (především žaludku, sleziny a tenkého střeva). Je tudíž velmi vhodné jíst menší porce a častěji, než se dvakrát či třikrát během dne dosyta „nadlábnout”.
Čemu se vyhnout: syrovým potravinám, tučným, mastným a pečeným pokrmům, nadměrné spotřebě soli (protože vytahuje fluida a organismus dále vysušuje).
Lze jen doporučit: vařená a dušená jídla, kaši, vejce a ryby.

* * *

Čínský klasický myslitel C’ Jie na prahu čtvrtého století pravil: „Uchopte každou minutu svého času. Dny ubíhají, vy také zestárnete. Podívejte, jak se na dvorku na trávě, která byla kdysi zelená, bíle třpytí chladná a studená námraza.” Běh času člověk nezastaví… trávení svého času – a výživu těla – však může rozhodně vhodně ovlivnit a nasměrovat. Přeji Vám úspěšné (s)trávení!

Mgr. Pavel Janšta pro TCM Herbs

Sdílet článek:

O TCM Herbs, s.r.o.

TCM Herbs se zabývá tradiční čínskou medicínou a jejími bylinnými produkty, tj. dovozem, vývozem, maloobchodním
a velkoobchodním prodejem, distribucí a zásilkovou službou, publikační činností, školením, propagací v médiích
a poradenskou činností v oblasti tradiční čínské medicíny.

twenty
20+ let na trhu
grinder
Experti v oboru TCM
certificate
Certifikované produktové portfólio
customers
Tisíce spokojených klientů

Kontakt

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás pomocí formuláře níže.

logo

Dům Tradiční čínské medicíny

certificate
U Černé věže 6
České Budějovice
370 01
certificate
+420 606 072 767
Po, Út, St, Pá: 10:00-12:00h
Zelená linka: 800 331 109

Informace o zpracování osobních údajů

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s tím, že TCM Herbs mohou shromažďovat, získávat, ukládat a zpracovávat Vaše osobní údaje, které poskytujete v tomto formuláři za účelem přijímání aktualizací, zpráv, propagačních a marketingových e-mailů nebo materiálů z TCM Herbs.