Jak(ý) si zvolit jídelníček dle TCM

V nejrůznějších článcích, rozborech jídelníčku či vědeckých studiích se můžeme dočíst často i protichůdné informace, co vše by našemu tělu (ne)mělo prospět. Někde tak stojí černé na bílém, že káva velmi škodí – dle jiného textu si zas můžeme v klidu dopřát i tři škály denně. „Mléko v žádném případě!” rezolutně tvrdí jedna studie – další zas připouští, že ano, ale doporučuje soustředit se hlavně na jeho biokvalitu a původ. Nejlepší strava je údajně bezlepková a vegetariánská – anebo si zas máme dopřát maso z dobrého chovu a celozrnné obilniny. Jak se v tom všem zorientovat? Co nám doporučuje Tradiční čínská medicína?

V záplavě stravovacích a (životo)správných doporučení je velmi jednoduché se ztratit. Pro samé stromy pak člověk nevidí les. A TCM na to právě jde „od lesa”.

Co člověk, to jiný typ – a stejně to platí i u stromů. Někdo má slabý kořínek – jiný zas tuhý. Někomu se daří více na sušších a písčitějších místech a jinému zas nejvíce vyhovuje bahnitá, podmáčená či rašelinná půda. Jsou tací, kteří prosperují i v zimě a za třeskutých mrazů, jiní jsou zas teplomilní a prahnou po slunečních paprscích. Mezi lidmi tak můžeme obdobně rozlišit šest základních typů rozdělených do třech párových dvojic: nedostatečný – nadměrný, suchý – vlhký, studený – horký.

Základem všeho je pro sebe najít tu správnou míru, aby organismus fungoval co nejharmoničtěji. Nejde přitom o to, aby člověk v sobě podporoval svoji dominantní tendenci jejím dalším znásobením – nadměrný typ nepotřebuje být ještě nadměrnější (stromy přeci nerostou do nebe), ale měl by se balancovat opačnou kvalitou (v tomto případě se tedy uskromnit). Pokud jste např. vlhký typ, měl(a) byste jíst potraviny, které Vás spíše vysušují. Naopak, pokud ve Vaší konstituci převažuje chlad, volte takové pokrmy, které Vás přiměřeně prohřejí. Naše tělo přirozeně ví, co by si mělo (do)přát. Když je člověk zdravě balancovaný a přitom kupříkladu horký typ, tak si rád dá pařenou zeleninu, čerstvé ovoce, mořské plody, anebo zakysané mléčné produkty. Naopak, pokud jste v nerovnováze, budou Vám obzvláště chutnat jídla, kterými si ještě více přitopíte pod svůj rozpálený kotel – s chutí se tak pustíte např. do pálivých, ostrých či tučných pokrmů a navrch ještě přidáte (ne)patřičnou dávkou dalších stimulantů (černou kávu, tvrdý alkohol, energetické nápoje apod.).

Nabízí se otázka:

Jak zjistit, jaký jsem typ?

Jednoduše – použijte Test Dobrá strava. Je zdarma, anonymní a po jeho vyplnění zjistíte jídelníček šitý Vám na míru, jenž vychází ze zásad TCM (pr)ověřených čtyřmi tisíciletími praktického fungování.

I když se tedy stravovací doporučení liší u každého z uvedených šesti základních typů, existuje i Dvanáct pravidel zdravého stravování, jež jsou pro všechny společná – seznámit se s nimi můžete zde.

Neméně je dle TCM důležité, abychom při jídle nebyli emočně a mentálně zablokováni. Marně bychom pak čekali na to, že se sebelepší pokrm stane vhodnou podporou našeho těla a smysli.

(Do)přejme si tedy od srdce:

S dobrou emocí dobré jídlo – ve zdravém těle zdravý duch.

Sdílet článek:

O TCM Herbs, s.r.o.

TCM Herbs se zabývá tradiční čínskou medicínou a jejími bylinnými produkty, tj. dovozem, vývozem, maloobchodním
a velkoobchodním prodejem, distribucí a zásilkovou službou, publikační činností, školením, propagací v médiích
a poradenskou činností v oblasti tradiční čínské medicíny.

twenty
20+ let na trhu
grinder
Experti v oboru TCM
certificate
Certifikované produktové portfólio
customers
Tisíce spokojených klientů

Kontakt

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás pomocí formuláře níže.

logo

Dům Tradiční čínské medicíny

certificate
U Černé věže 6
České Budějovice
370 01
certificate
+420 606 072 767
Po, Út, St, Pá: 10:00-12:00h
Zelená linka: 800 331 109

Informace o zpracování osobních údajů

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s tím, že TCM Herbs mohou shromažďovat, získávat, ukládat a zpracovávat Vaše osobní údaje, které poskytujete v tomto formuláři za účelem přijímání aktualizací, zpráv, propagačních a marketingových e-mailů nebo materiálů z TCM Herbs.