Jak správně nastavit filtr vyhledávání potravin

Pokud se podíváme do přehledu potravin, nabízí se nám nepostupovat jen abecedně, ale zvolit si i rozšířený filtr vyhledávání. Ten nám dokáže potraviny roztřídit nejen na základě druhu, ale i dle termického působení, charakteristiky TCM, 5 elementů a v neposlední řadě dle (Vaší) chuti. V článku si přiblížíme, jak se v jednotlivých kategoriích co nejlépe zorientovat. 

Než se pustíme do vlastního rozcestníku potravin, je na místě zdůraznit, že u všech bychom měli myslet především na jejich kvantitu a kvalitu. V Tradiční čínské medicíně je důležitá rozmanitost – jezte raději pestře a střídmě, než abyste se několika doporučenými potravinami ládovali od rána do večera. Stejně tak je zásadní rozdíl, zdali si koupíte mražené kuře z velkochovu a  masokombinátu, anebo si pořídíte šťavnaté maso „přímo ze dvora” – obdobné platí i pro vlastní zahrádku oproti průmyslové produkci zeleniny a pro všechny další kategorie potravin. K tomu se jistě dostaneme v některém z příštích článků podrobněji. Nyní vzhůru na rozšířený filtr potravin:

Dle termického působení

Každý z nás má trochu jinou termiku, a proto horký typ by měl spíše upřednostnit jídla, jež ho ochlazují, a naopak studený typ potřebuje „jako sůl” zahřívající potraviny. Pokud si chcete určit, jaký jste typ, můžete si vyplnit zdarma a anonymně Test Dobrá strava. Více k tomu rovněž v článku Jak(ý) si zvolit jídelníček dle TCM.

Dle charakteristiky TCM

Zde byste měli vycházet přímo z Vašeho aktuálního zdravotního stavu. Většinou je však obtížné rozhodnout, zda je naším hlavním problémem vnitřní vítr, horký toxin nebo stagnace energie čchi. V ideálním případě by Váš stav měl přímo posoudit zkušený lékař či terapeut TCM, anebo můžete vyplnit Test Dobrý jazyk.

Dle chuti

Víme-li, že nám dělají dobře především hořké potraviny, filtr Vám jedním kliknutím ukáže jejich úplný seznam – aloe vera počínaje a žitem konče.

Je-li nám známo, že nám sladké spíše škodí, můžeme se obdobně podívat, jaké potraviny spadají do této kategorie. Možná budeme překvapeni, že se zdaleka nejedná jen o cukr, med či meloun, ale ke sladkým potravinám počítáme rovněž rýži, čočku, artyčoky, … a rovněž tak většinu mas – ať už jde o vepřové, hovězí nebo divočinu.

Samozřejmě můžeme i jednotlivé chuti kombinovat. Pokud bychom si chtěli zvolit hořkosladkou (neznamená to však melancholickou🙂 kombinaci, stačí zatrhnout obě políčka a hned víme, že sem spadá kupříkladu brokolice, chřest a ginkgo).

Dle 5 elementů

Měli bychom jíst sezónně. Máme-li zahrádku, doslova nám roste před očima, co je pro nás v daný čas nejvhodnější. Z tohoto úhlu pohledu se můžeme podívat na pět elementů, kdy Dřevo odpovídá jaru, Oheň létu, Země pozdnímu létu a přechodovým obdobím mezi jednotlivými sezónami, Kov podzimu a Voda zimě.

Druhý pohled pak nabízí náš filtr potravin, kdy k orgánům lidského těla jsou rovněž tak přiřazeny jednotlivé elementy. Kov tudíž nesouvisí jen s podzimem, ale rovněž s dráhou plic a tlustého střeva a Voda zas nevládne jen zimě, ale také ledvinám a močovému měchýři atd. Stejně jako v případě členění dle charakteristiky TCM je zde na místě zejména stanovení diagnózy lékařem nebo Test Dobrý jazyk.

Dle druhu potraviny

Máte (ne)doporučenou určitou skladbu potravin? V tomto případě by měly názvy jednotlivých skupin hovořit už samy za sebe.

* * *

Pokud stále váháte, jak(é) potraviny zvolit, nebojte se více věřit svému tělu. Je mnohem  chytřejší a komplexnější, než si mnohdy sami myslíme. Když v něm vše proudí správně, nejlépe samo pozná, co si zvolit za jídelníček. A naopak, pokud se Váš zdravotní stav začne projevovat patogenně, budete mít o to větší tendenci si vybírat pro Vás nevhodná a škodlivá jídla – i když Vám třeba zdánlivě „chutnají“.

Obecná zásada zní, že po jídle bychom se měli cítit lépe než před ním. Encyklopedie TCM za Vás rozhodnutí neudělá – věříme však, že se Vám stane pro správné zorientování dobrou pomůckou.

Sdílet článek:

O TCM Herbs, s.r.o.

TCM Herbs se zabývá tradiční čínskou medicínou a jejími bylinnými produkty, tj. dovozem, vývozem, maloobchodním
a velkoobchodním prodejem, distribucí a zásilkovou službou, publikační činností, školením, propagací v médiích
a poradenskou činností v oblasti tradiční čínské medicíny.

twenty
20+ let na trhu
grinder
Experti v oboru TCM
certificate
Certifikované produktové portfólio
customers
Tisíce spokojených klientů

Kontakt

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás pomocí formuláře níže.

logo

Dům Tradiční čínské medicíny

certificate
U Černé věže 6
České Budějovice
370 01
certificate
+420 606 072 767
Po, Út, St, Pá: 10:00-12:00h
Zelená linka: 800 331 109

Informace o zpracování osobních údajů

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s tím, že TCM Herbs mohou shromažďovat, získávat, ukládat a zpracovávat Vaše osobní údaje, které poskytujete v tomto formuláři za účelem přijímání aktualizací, zpráv, propagačních a marketingových e-mailů nebo materiálů z TCM Herbs.