Když nás polije horko
Stav vlhkého horka dle TCM může mít za následek tak rozdílné nemoci (z hlediska západní medicíny) jako jsou žlučníkové kameny, záněty ledvin, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, ekzémy, akné, revma, obezita ad. Pokud máte problémy s některou z těchto chorob – ruku na srdce – řekněte si upřímně, jak vypadá Váš jídelníček a životospráva?
Káva převržená do klávesnice
Pokud se nám v těle nahromadí příliš vlhka, jde o neklamné znamení, že špatně funguje dráha sleziny. Slezina bývá nejvíce oslabována nevhodnou stravou, ale rovněž tak jí „dávají co proto” nadměrné starosti, stres, přepracovanost nebo duševní vyčerpání. Je-li slezina v pořádku, zpracovává potravu a tekutiny a proměňuje je na vyživující energii čchi a krev. Pokud se však tato zdárná přeměna zadrhne, začne se hromadit tzv. kalné vlhko, jež se usazuje především ve spodní části těla (jako když káva s lógrem se nám převrhne do klávesnice). Usazené odpadní vlhko brání volnému toku energie, čímž dochází k její stagnaci, jež zas způsobuje horko (počítač se postupně „zavaří” a přestává fungovat).
Projevy vlhkého horka
Neblahých důsledků vlhkého horka může být celá řada – pro lepší přehlednost si zde uveďme alespoň ty základní. Neblaze mohou být postiženy ledviny a žlučník (kameny, záněty), dále cévy a srdce (zvýšený cholesterol a tuky, hypertenze), močový měchýř a střeva (nádory, záněty nebo polypy), klouby (ať už v podobně revma, artrózy či dny), kůže (různé ekzémy, vředy, lupénka, akné apod.), pohlavní orgány (nemoci prostaty, gynekologické záněty, výtoky, polypy, myomy) a v neposlední řadě se může na postiženém projevit obezita (zejména v podobě zvětšeného tvrdého břicha, a to hlavně u mužů).
Jak upravit svůj jídelníček
Převládá-li v našem organizmu vlhko a horko, musíme se zaměřit zejména na ta jídla, jež dokáží náš organismus více vysušit a ochladit. Jejich výčet naleznete v přehledu potravin, kde si rozklikněte rozšířený filtr vyhledávání a nejdříve zatrhněte dle charakteristiky TCM Vlhko SHI, respektive Horko RE – chutných inspirací pro Váš jídelníček najdete jistě v seznamu celou řadu. Pokud byste chtěli znát i nějaké vhodné recepty, jež by Vám měli při tomto neblahém stavu pomoci, podívejte se zde.
Velmi důležitá v rámci dne je snídaně a v tomto případě je ideální ji zahájit Nápojem čínských MUDRců. Pokud byste si chtěli dát i ranního „panáka na zdraví”, tak limetka s olivovým olejem Vám dá Limetková křídla.
Naopak byste se měli vyhnout nadměrné konzumaci tučných, grilovaných a smažených jídel, uzenin, vepřového masa, sladkostí, oříšků, zmrzliny, kravského mléka a produktů z něj (jogurtům, sýrům apod.).
* * *
Konfucius kdysi napsal: „Vynikající člověk hledá v sobě. Malý člověk hledá v druhých.” Když máme potíže, měli bychom se podívat především sami na sebe a nesvalovat vinu na druhé. Za naše nemoci primárně nemůže závodní jídelna, nezodpovědná restaurace, špatné rady dobrých přátel, přílišná konzumace léků atp. Za svým životem a zdravím si stojím já sám – ve všem dobrém i zlém. Na druhou stranu nám však toto vědomí dává netušenou sílu i svobodu – (z)měnit sebe můžeme začít tady a teď.