Čínská medicína rozpoznává skutečnost, že to, jakým způsobem jídlo jíme, je stejně důležité jako pokrm samotný. Jíst výživnou a vyváženou stravu nezaručuje automaticky zdravou energii čchi, pokud jsou Slezina a Žaludek ohroženy jinými faktory, které ovlivňují jejich výkon. Fungování Sleziny a Žaludku ovlivňuje několik faktorů.

Načasování jídla

Slezině a Žaludku nejvíce prospívá pravidelný režim. Podle vlastního vnitřního cyklu (tzv. orgánových hodin) se ve spolupráci s Játry připravují na příjem a zpracování jídla v určitou dobu. Pokud často chybí jídlo nebo je načasování jídla nepravidelné, jak se to kupříkladu u pracujících na směny běžně vyskytuje, mohou být funkce Sleziny a Žaludku vážně narušeny. Optimální doba jídla se bude člověk od člověka lišit. Větší porce a pokrmy bohaté na sacharidy bychom měli konzumovat dříve během dne, abychom si zajistili dostatek jangové energie čchi pro fyzický výkon a denní aktivity. Nejlepší čas na hlavní sacharidová jídla je mezi 7:00 a 11:00, kdy Slezina s Žaludkem fungují na maximální výkon (orgán pracuje na nejvyšší obrátky). Menší porce bychom měli zvolit ke konci dne, kdy probíhá přechod z aktivní jang fáze na klidový jin čas, kdy se tělo připravuje na odpočinek. Pacienti s nedostatečnou energií čchi mohou u sebe (vy)pozorovat, že potřebují jíst malé množství jídla, ale častěji, přibližně každé 2-3 hodiny. Dopřát si velké jídlo pozdě v noci může být pro Slezinu obzvláště náročné (mezi 21:00 a 23:00 je naopak v největším útlumu) a nám tak ve výsledku výrazně narušit spánek.

Jíst v dobrém rozpoložení

Trávení je energeticky náročný proces. Pokud je energie čchi přesměrována ze Sleziny a Žaludku do jiné činnosti, i když by měla být pořád soustředěna ve Středním ohništi, je jí pak méně k dispozici pro potřebnou transformaci potravin na energii čchi a krev. Dokonce i zdánlivě neškodné činnosti, jako je čtení nebo sledování televize při jídle, mohou mít vliv na trávicí funkci tím, že odvádějí energii čchi ze Sleziny a Žaludku do Jater a očí. Energeticky náročné činnosti, jako jsou pracovní snídaně, oběd a jídlo v běhu, mohou mít velmi negativní dopady na funkci Sleziny.

Vychutnání si

Zcela zásadní pro dobré trávení je mít z jídla potěšení. Složení jídla by mělo příjemně naplnit naše chuťové pohárky, zatímco jeho barevné slazení, druhová rozmanitost a celkové stolování by mělo být (doslova) pastvou pro naše oči. Dokonce i ta nejvýživnější a nejvyváženější strava nás patřičně nenasytí, pokud ji jíme jen z povinnosti nebo (při)nucené tolerance. Zdravá strava by neměla být dřina. To je zvláště důležité pro pacienty s nedostatečností funkce Sleziny, protože se u nich může snadno projevit sklon být posedlí dietami. Velmi přísné nebo omezující diety jen posílí nerovnováhu Sleziny a mohou způsobit destruktivní cyklus (začarovaný kruh) stále větší posedlosti jídlem, jenž způsobí jen další oslabení a zdravotní problémy. Potěšení z chutného a zdravého jídla vyrovná Játra, ulehčí Žaludku a usnadní celý proces trávení.

Přejídání

V rozvinutém světě lidé často jedí příliš mnoho, i když jejich zaměstnání bývají ponejvíce sedavá a stejně tak bez pohybu je i převážná část trávení volného času. Odhaduje se, že v Austrálii a USA (v Čechách tomu nebude jinak) se v průměru spotřebuje 30% přebytečných kalorií denně, což přispívá k epidemii obezity. Tradiční moudrost říká, že bychom měli odcházet od stolu s pocitem, že bychom mohli sníst ještě o něco více – ale takovýto případ se bohužel vyskytuje jen zřídka. Pro mnoho lidí, zejména pro ty, u nichž se projevuje stav Nadbytku (Horka, Vlhka-Horka, Hlenu, energie čchi nebo stagnace potravy), lze jen doporučit snížit množství konzumovaného jídla. Toho lze dosáhnout kupříkladu tím, že si budete dopřávat menší porce, anebo dvě jídla denně místo obvyklých tří (pro Slezinu i Žaludek je určitě vhodnější vynechat večeři, než snídani nebo oběd), či do svých stravovacích návyků zařadit i příležitostný půst. Na druhou stranu lidé s nedostatkem energie čchi obecně potřebují mít menší porce jídla – zato pravidelné a (relativně) časté.

Podvýživa, diety

Vynechání jídla nebo přísné omezení kalorického příjmu ve snaze zhubnout může snadno poškodit jang a energii čchi Sleziny. Důkazem toho je rychlý přírůstek vyšší váhy, než jsme horko těžko shodili, když obnovíme svůj „normální” kalorický příjem. Čínská medicína doporučuje konzumaci dostatečného množství vhodných potravin ve správný čas spolu s patřičnou (fyzickou i psychickou) aktivitou pro to, abychom si mohli udržet svou optimální váhu. Když je energie čchi naší Sleziny silná, podpoří účinně náš metabolismus, jenž nás zas (ve formě „dobrého spalování”) ochrání před nadměrným přibýváním na váze.

Půst

Půst není v čínském prostředí běžnou praxí, ale v některých situacích má cennou terapeutickou roli. Půst je prospěšný pro pacienty ve stavu nadbytku, zejména Vlhka, Hlenu a Vlhka-Horka. Půst bývá v našem prostředí obvykle definován jako nepřijímání pevné stravy, nicméně zeleninové džusy a lehké bujóny jsou akceptovatelné. Tento typ půstu se svým záměrem i provedením zcela liší od půstu, jenž podstupují ti, kteří svým jednáním sledují duchovní cíle.

Obecně se vícedenní hladovění nedoporučuje, ale jednodenní půst tu a tam může urychlit eliminaci patogenů. Ve většině případů stavu Nadbytku postačuje den nebo dva půstu každých zhruba sedm dní (jsou vhodné víkendy) po dobu několika týdnů. V závažných případech o něco delší období půstu (3-4 dny) může být prospěšné v delších intervalech, řekněme každé 3-4 týdny.

Půst se vůbec nedoporučuje – je kontraindikovaný – u pacientů ve stavu Nedostatku, kdy naopak může významně přispět ke zhoršení problému. Mnoho praktiků čínské medicíny má bohatou zkušenost s napravování škod způsobených pacientům s Nedostatkem čchi a jangu ve Slezině, kteří se vracejí z týdne stráveného na „ozdravné” farmě, kde v rámci (do)poručeného půstu pili pouze přírodní šťávy. Spíše než ke kýženému úbytku hmotnosti často dochází ke zvýšení zadržování tekutin, oslabení trávení a celkovému stavu únavy. Pacienti s projevy jak Nadbytku, tak i Nedostatku mohou snést občasný mírný půst. Půst se nedoporučuje za chladného počasí, u dětí, během těhotenství nebo kojení.

Úprava stravy

Jídlo hraje vedle svého hlavního výživného (nutričního) smyslu také mnoho společenských rolí. Jedná se o sociální pojítko po(u)žívané v rituálech, při oslavách a pro emoční u(s)pokojení. Změny ve stravě nemohou a neměly by nastat příliš náhle. Úpravy jídelníčku, přidání i ubrání jednotlivých částí, by mělo být prováděno postupně, abychom měli dostatek času na fyzické i duševní přizpůsobení. Pamatujte, že zásadní změny ve stravě často přispívají k zažívacím problémům (symptomům), zatímco se naše trávicí soustava a celé tělo snaží nečekanému obratu přizpůsobit. Zácpa pak bývá docela častým projevem.