Neexistuje jeden způsob stravování, která by byl vhodný pro každého. Různé konstituční typy a patologické vzorce vyžadují odlišné druhy potravin.
Skupiny potravin a dosažení správné balance
Existují tři hlavní skupiny potravin, které nás v rámci Tradiční čínské medicíně zajímají: sacharidy, bílkoviny a ovoce a zelenina. Každá skupina se skládá z různých položek s vlastními jedinečnými funkcemi a (pří)chutěmi a zároveň každá ze skupin jako celek má svou specifickou výživovou a energetickou aktivitu. Sacharidy jsou obecně sladké a teplé, posilují Slezinu a energii čchi. Proteinová skupina vyživuje energii čchi, krev, jin a esenci a má tendenci být teplejší než sacharidy. Ovoce a zelenina jsou obvykle svou podstatou ochlazující, čistící a mobilizující – zajišťují tak dietetický protipól k tonifikaci a tvoření prvků u dvou předcházejících skupin.
Pro nás coby praktické lékaře v Tradiční čínské medicíně je cílem vytvořit vhodnou kombinaci těchto složek tak, aby vyhovovala konkrétním potřebám našich pacientů. Změnou poměrů můžeme dosáhnout zcela odlišných výsledků. Pro pacienty s projevy Nedostatku bude prospěšná strava založená na tonizujících prvcích, sacharidech a bílkovinách. Rozložení sacharidů a bílkovin se může lišit v závislosti na typu Nedostatku. Například Nedostatek energie čchi si žádá více sacharidů, zatímco při Nedostatku krve je vhodný vyšší podíl živočišných bílkovin. Těm, kteří mají sklon k vzorcům Nadbytku, bude pomáhat vyšší podíl ovoce a zeleniny, které lze upravit nebo vylepšit v jejich redukčních účincích v závislosti na tom, jak je připravíte.
Obecně platí, že typická strava v rozvinutém světě je bohatá na živočišné bílkoviny, a proto nadměrně tonizuje krev a jin. Negativním účinkem nadměrné tonizace je vznik a šíření Vlhka a Hlenu, často spojených s Horkem. Vlhko/Hlen se koncentrují na různých místech – včetně kardiovaskulárního systému, kde mohou přispět k nejčastějším příčinám úmrtí v rozvinutém světě – srdcením chorobám a mrtvicím.
Správné poměry jsou důležité při sestavování vhodné stravy. Člověk by se měl snažit o dobrou celkovou rovnováhu vhodných skupin, aniž by zbytečně upřednostňoval vybrané věci (své oblíbené pokrmy) v jakékoli skupině. Příliš mnoho položek z jedné potravinové skupiny nebo jeden druh nadměrně konzumovaného jídla snadno může způsobit nerovnováhu. Stejně jako ve všech dalších oblastech čínské medicíny je i zde cílem dosáhnout rovnováhy. Maso a strava bohatá na bílkoviny bude pro některé lidi příliš tonizující a bude vytvářet a zhoršovat Vlhko a Hlen. Příliš mnoho sladkých jídel oslabuje Slezinu a vytváří Vlhko. Velké množství sacharidů působí podobným způsobem jako cukr a může vytvářet Vlhko a zablokovat pohyb energie čchi. Nadměrně zahřívající nebo ostré, rozptylující potraviny mohou vysušit a poškodit Plíce a Žaludek a oslabit energii čchi. Příliš slaná strava oslabuje krev a Ledviny. Příliš mnoho syrového jídla poškozuje jang. Příliš málo bílkovin vede k nedostatku krve.
Syrová nebo vařená?
V západním světě, a to především díky vlivu evropského naturopatického hnutí, je takzvaná zdravá strava spojována s dietou založenou na syrových potravinách, džusech a vyhýbání se masu. Odborníci na čínskou medicínu se často staví proti tomuto trendu a doporučují vařené jídlo a živočišné bílkoviny, zejména pokud jejich pacienti vykazují známky Nedostatku.
Konzumace potravin, které jsou blízké tělesné teplotě nebo ještě teplejší, šetří energii čchi Sleziny a Žaludku při náročném procesu trávení. Nemusí se tak používat k ohřívání jídla v Žaludku, aby vůbec tělo mohlo začít zkonzumované jídlo zpracovávat. Trávicí enzymy (nebo-li energie čchi Sleziny a Žaludku) fungují pouze při fyziologických teplotách: to je jeden z důvodů, proč pít ledovou vodu během stolování se důrazně nedoporučuje. Proces vaření navíc startuje rozklad rostlinných materiálů a změkčuje tvrdé buněčné stěny, aby byl jejich obsah stravitelnější.
Neznamená to však, že by čínská medicína zakazovala syrové potraviny. Statné, horké a jangové fyzické konstituce lidí a podmínky (v organismu) vyžadují potřebné chlazení a čištění pomocí syrových potravin. Rovněž v horkém počasí jsou žádoucí chladivé a syrové potraviny, a to i pro ty, kteří mají nedostatek energie čchi Sleziny – nikdy však pro ty, kteří mají nedostatek jangu Sleziny.
Kvalita přísad
Je samozřejmé, že to, co přijmeme a pomyslně tak „vložíme“ do našich těl, určuje kvalitu energie čchi, krve a tkání. Všechny potraviny by proto měly být v nejlepší dostupné kvalitě. Pokud jde o zdraví a vitalitu, nikdy se nevyplatí šetřit; kromě toho kvalitní přísady nemusí nutně znamenat vyšší náklady v porovnání s průmyslově zpracovanými potravinami. Veškeré maso by mělo být, pokud možno, bez chemikálií, hormonů a antibiotik. Jídlo by mělo přitahovat smysly, mít živé barvy, svěží vůni, překypovat vitalitou a energií (čchi). Je proto zásadní co nejčastěji nakupovat čerstvé plodiny, než jich nechat velké množství ch(ř/l)adnout v ledničce. Místní a sezónní plodiny jsou nesrovnatelně lepší než ty, které jsou uměle pěstované ve sklenících na vzdálených místech nebo v cizích zemích.
Vegetariánská nebo masová strava?
Vegetariánská strava je svou přirozeností poměrně jinová, a proto je vhodná pro ty, kteří mají jangovou konstituci. Lékař TCM může doporučit vegetariánskou stravu těm, u nichž se projevuje stav (respektive konstituce) Horka nebo Vlhka-Horka. Je ale nevhodná pro osoby s Nedostatkem krve a/nebo jinu. Být přísným vegetariánem a splňovat přitom všechny nutriční potřeby představuje v moderním světě určité výzvy. Podstatné je v tomto ohledu zajistit si dostatečný přísun bílkovin a vitamínu B12.
Tepelné vlastnosti a (pří)chutě potravin
Tepelná přirozenost a chuťové přísady jsou účinným způsobem, jak popsat vlastnosti potravin a jejich účinky na tělo. Naše bezprostřední (tedy ústní) vnímání teploty a chuti u některých potravin nemusí vždy nutně odpovídat jejich skutečné termické povaze nebo chuti. Například hovězí a kuřecí maso jsou klasifikovány jako sladké, hlávkový salát a brokolice jako hořké.
Potraviny, které zahřívají tělo
Teplá a horká jídla ohřívají tělo, podporují vzestup energie čchi, oběh krve v těle, stimulují jang a zrychlují metabolismus. Vařením se zvyšuje teplota jídla – zejména trvá-li déle, nebo pak pečením či smažením. Teplá jídla jsou vhodná při stavech Nedostatku a Chladu, zatímco jejich přílišné množství může zhoršit projevy Nadbytku a Horka.
Potraviny, které ochlazují tělo
Chladivá a studená jídla ochlazují tělo a (vy)čistí Horko. Mají tendenci směřovat energii čchi dovnitř a dolů a celkově zpomalují metabolické procesy. Syrové potraviny jsou nejchladnější, ale některé způsoby vaření, jako je rychlé smažení, vaření v páře a/nebo blanšírování uchovají většinu z chladné povahy potravin, kterou jsou pak ke Slezině „více přátelské” a snadněji stravitelné. Chladivá jídla by měla být předepisována při projevech Horka – ale všeho moc škodí, a tak při nadměrné konzumaci mohou snadno oslabit jang a vytvářet stagnace.
Sladká (gan)
Sladká chuť je jangová a má blízký vztah ke Slezině. Ve správném množství sladká (pří)chuť stimuluje a prospívá trávicímu procesu a uvolňuje křeče v hladkých svalech. Sladké a teplé příchutě jsou obecně posilující a mají tendenci tonizovat energii čchi a jang a tvořit jin a krev. Sladké a chladné příchutě zas svým působením zvlhčují a čistí.
Příliš sladká strava způsobuje nahromadění Vlhka a Hlenu a může ztížit rozrůstání tkání, k čemuž dochází při obezitě a různých srůstech, placích (zubních povlacích) a nádorech. Množství kořenové zeleniny, obilovin a masa má sladkou a teplou nebo sladkou a neutrální povahu; ovoce bývá sladké a chladné. Sladkou chuť je důležité upřednostnit zejména při stavu Nedostatku.
Kyselá (suan)
Kyselá chuť je jinová, stahující (smršťující), trpká a má tendenci ochlazovat. Kyselá chuť prospívá Játrům, pomáhá tonizovat a posílit tkáně a zastavuje únik tekutin, k němuž dochází kupříkladu při pocení a častém močení.
Nadměrně kyselá strava může zpomalovat metabolismus a vylučování patogenů, proto by měla být kyselá jídla po(u)žívána střídmě v případě, že je přítomno Vlhko nebo přetrvávající patogeny. Příliš mnoho kyselé chuti může způsobit Sucho a poškodit šlachy. Mnoho druhů ovoce je kyselé – jako jsou rajčata, citron; dále pak pórek, jogurt, kváskový chléb, ocet, okurky a víno.
Slaná (yan)
Slaná chuť je jinová, ochlazující, zvlhčující a má sklon soustřeďovat své účinky směrem dovnitř a dolů. Slané příchutě mají klesající a smršťující tendenci s obzvláštním účinkem na systém Ledvin. Také změkčují z(a)tvrdlé oblasti, jaké tvoří maso a uzliny.
Příliš slaná strava může zhoršit Vlhko, poškozovat kosti a krev a narušit metabolismus tekutin. Mezi potravinami se slanou chutí najdeme množství mořských plodů, řas, fermentovaných sójových výrobků, jáhly, petržel a samozřejmě sůl.
Ostrá (xin)
Ostrá chuť je jangová, rozptylující (se), energii čchi směřuje vzhůru a ven k povrchu. Je zvláště prospěšná pro Plíce a pomáhá Slezině při trávení a zpracování tučných a těžkých pokrmů a tonizujících potravin. Ostré příchutě podporují pocení, pomáhají rozptýlit Hlen, povzbuzují oběh energie čchi a krve a pomáhají rozptýlit stagnaci energie čchi a krve.
Příliš ostrá strava bude mít tendenci rozptylovat energii čchi a jin a způsobovat Sucho, zejména v Plicích a Žaludku. Její velké množství není vhodné ani při stavu Nedostatku. Ostré jídlo může mít povahu jak zahřívající, tak i ochlazující. K ostrým a zahřívajícím potravinám patří cibuloviny, chilli, zázvor, pepř, skořice a mnoho druhů kuchyňských koření. Příklady ostrých a ochlazujících jsou ředkvičky, řeřicha, zelí, celer a máta peprná. Ostrost se vařením snižuje. Pokud chcete tuto stránku upřednostnit, je vhodné vařit jen zlehka nebo vůbec.
Hořká (ku)
Hořká chuť je jinová, vysušující, sestupná, často ochlazuje a má blízký vztah se Srdcem. Hořká příchuť vysušuje Vlhko a v malém množství pomáhá Slezině a povzbuzuje žaludeční energii čchi k sestupu. Hořké příchutě jako součást stravy pomáhají udržovat proudění energie čchi. Hořká a ochlazující jídla jsou vhodná pro čištění Horka a Vlhka-Horka, zatímco hořká a zahřívající chuť vysušuje Vlhko.
Příliš hořká strava, i když je poměrně neobvyklá, může oslabovat Slezinu, poškozovat jin a krev a způsobovat Sucho. Hořkou chuť v sobě zahrnuje káva, čaj, oves a žito, salátová zelenina jako čekanka nebo radicchio (červená čekanka), bambusové výhonky, brokolice a hořký meloun.